Koli Kapama Makinası

Kolileme Sistemleri

Otomatik koli kapama makinası ve bantlama makinaları

Koli bantlama ve kapama makineleri koli kapasitesi ve koli ebatlarına göre değişiklik göstermekte olup bu parametreler makine seçiminde önemli bir etkendir.

Koli kapama ve bantlama makinesi tabiri, piyasada  koli bantlama, koli üst bantlama, bantlama makinesi şeklinde de  kullanılmaktadır.

Otomatik koli kapama ve bantlama makineleri işlemlerine göre iki sınıfa ayrılırlar.

 1. Açık olan koliyi otomatik olarak kapatıp sonra bantlayan makineler.
 2. Elle kapatılan kolilerin bantlanmasını sağlayan makineler.

Otomatik koli kapama ve bantlama makineleri çalışma prensiplerine göre de iki sınıfa ayrılırlar.

 1. Kolileri yan bantları ile çekme işlemi yapan makineler
 2. Kolileri üst veya alt bantları ile çekme işlemi yapan makineler

Otomatik koli kapama ve bantlama makineleri ebat ayar sistemlerine göre de iki sınıfa ayrılırlar.

 1. Manuel ayarlı makineler
 2. Otomatik ayarlı makineler

Otomatik koli kapama ve bantlama makinelerinin işlemlerine göre detay farklılıkları ve çalışma esasları aşağıdadır :

 1. Açık olan kolileri otomatik olarak kapatıp sonra bantlayan makineler :
  1. Bu sistemde koliler dolum hattından içi doldurulmuş ve üst kapakları açık olarak makinenin içine sevk edilirler.
  2. Makineye sevk edilen koliler makinenin bantları vasıtasıyla içeri girerken
   1. Gidiş yönüne doğru ön kısa kenarı sabit bir kılavuz ile kapatılır
   2. Bu esnada uzun yan kenarlar da boynuz şeklindeki açılı yan kılavuzlar ile ön taraftan itibaren kapatılmaya başlar
   3. Eş zamanlı olarak gidiş yönüne doğru arka tarafta ve kolinin üst kısmında bulunan, piston tahrikli  ve ucu çıkış yönüne doğru eğimli kol ile arka taraftan arkadaki kısa kanat içeri itilerek tüm kanatlar kapatılır.
  3. Üst kapakları kapatılan koli gidiş yönüne doğru hareket ederken, çıkış istikametinde ve kolinin üstünde bulunan, yay çekme kuvvetiyle kurulan otomatik bantlama mekanizması tarafından bantlanarak hattan çıkarılır.
  4. Sistemde genellikle üst bantlama mekanizması bulunmakla beraber, alt tarafı kapatılmış ancak bantlanmamış koliler için alt bantlama mekanizması da monte edilebilmektedir.
  5. Koli yapıştırma sistemi olarak sıcak tutkal tabir edilen (hot melt) koli kapatma ve bantlama makinelerinde de kullanılabilmektedir Bu sistem kullanılıyorsa ön kısa kenar kapatıldıktan sonra çıkış yönüne doğru hareket ederken özel nozullar sayesinde yan uzun kanatlara sıcak tutkal püskürtülürken arka kısa kenar da uzun kenarların altına itilerek kapakların tamamen kapatılması sağlanır. Bu tür yapıştırma sonrasında çıkış istikametine göre üst tarafta baskı mekanizması bulunarak sıcak tutkalın tam olarak kolinin üst tarafını yapıştırması sağlanır.
  6. Makinelerin otomasyonel özellikleri ve satış fiyatlarına göre koliyi içeri çeken yan bantlar ya sürekli çalışırlar veya sensör kontrollü olarak koliyi görünce çalışırlar. Sistemin koli gördüğünde çalışması, enerji tasarrufu sağlamakla birlikte mekanik aksamın kullanım ömrünü de uzatmaktadır.
  7. Bununla beraber makinenin satış fiyatlarına göre emniyet sistemleri de monte edilebilmektedir. Özellikle arka kısa kapağın kapatılmasını sağlayan pistonlu mekanizmanın bulunduğu alan ve bantlama mekanizmalarının bulunduğu alan emniyet sensör kontrollü kapaklarla teçhiz edilebilmektedir.
 1. Üst kapakları kapalı kolileri bantlayan makineler :
  1. Bu sistemde koliler dolum hattından içi doldurulmuş ve üst kapakları kapatılmış olarak makinenin içine sevk edilirler.
  2. Üst kapakları kapalı halde makineye beslenen koli gidiş yönüne doğru hareket ederken, çıkış istikametinde ve kolinin üstünde bulunan, yay çekme kuvvetiyle kurulan otomatik bantlama mekanizması tarafından bantlanarak hattan çıkarılır.
  3. Sistemde genellikle üst bantlama mekanizması bulunmakla beraber, alt tarafı kapatılmış ancak bantlanmamış koliler için alt bantlama mekanizması da monte edilebilmektedir.
  4. Bu tür makinelerde sıcak tutkal kullanımı mümkün değildir.
  5. Bu tür makinelerde de makinelerin otomasyonel özellikleri ve satış fiyatlarına göre koliyi içeri çeken yan bantlar ya sürekli çalışırlar veya sensör kontrollü olarak koliyi görünce çalışırlar. Sistemin koli gördüğünde çalışması, enerji tasarrufu sağlamakla birlikte mekanik aksamın kullanım ömrünü de uzatmaktadır.

Bu tür makinelerde genellikle makine çalışma alanını muhafaza eden emniyet kapakları bulunmamaktadır. Koli kapama makinası fiyatları için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Chat with us on WhatsApp