İplik Bobinlerini Yatay – Dikey Streçleme ve Robotik Paletleme

İplik Bobinlerini Yatay - Dikey Streçleme ve Robotik Paletleme

İplik Bobinlerini Yatay – Dikey Streçleme ve Robotik Paletleme projesinde amaç farklı çaplara sahip iplik bobinlerinin dikdörtgen

şeklinde dizilimi sağlanarak yan ve üst yüzeylerinin tamamen streç ile sarılması, streçlenen ürünlerin palete robotik otomasyon ile dizilmesidir.

İplik bobini şeklindeki ürünlerin yapısından dolayı streç ile sarılması ve paletlenmesi kolay olmamaktadır. Firmalar maliyetleri düşürmek ve verimliliği arttırmak için işlemlerini otomatik bir şekilde yapma ihtiyacı duymaktadır. Bu şekilde özel taleplerin standart bir çözümü bulunmamaktadır.

Firmamıza gelen talepler neticesinde yerli üretici olarak ar-ge çalışmalarımız ile firmalara özel çözümler sunmaktayız. Yaptığımız ar-ge çalışmaları ile firmaların taleplerine uygun, üretim maliyetlerini düşürebilecekleri, alandan tasarruf edilen projeler gerçekleştirmekteyiz.

 

Bobin streçlemede özel projeler gerçekleştirdik. 

İplik bobinlerinin streçlenmesi için dikdörtgen bir form alması gerekmektedir. Projemizde mevcut sistemlerden farklı olarak hattan gelen bobinlerin dikdörtgen formunda otomatik bir şekilde dizilimini Optimak STU tarafından tasarlanan klavuzlama sistemi ile sağlandık.

İplik bobinleri 2×4 dizilimle, dikey streç sarma makinasına konveyörler ile getirilmektedir. Dikey streç sarma makinesine getirilen İplik bobinleri, 4 tarafından ayrı pistonlarla hareket ettirilen mekanizma ile 4 tarafından klavuzlanması sağlanmaktadır. Klavuzlanan iplik bobinleri Optimak STU’nun geliştirdiği kaldırma mekanizması ile minimum 30 cm yukarı kaldırılarak etrafı 360 derece streç ile sarılmaktadır. Bu sayede maliyetler düşürülerek, streçleme esnasında meydana gelebilecek muhtemel çarpmaların önüne geçilmiştir.

Dikey streçlenen bobinler konveyörler ile yatay streçleme makinasına getirilerek bobinlerin yatay olarak streçlenmesi de sağlanmıştır. Bu şekilde tüm yüzeyler streçlenerek bobinlerin tam olarak korunması sağlanmıştır.

Streç sarma sistemlerinde streç germe oranı ve streç aralıkları kontrol panelinden ayarlanabilmektedir. Yaklaşık 1 tona kadar, 150 – 400 mm çapları arasında farklılık gösteren iplik bobinleri, streç sarma makinelerinde otomatik bir şekilde sarılabilmektedir.

Yatay ve dikey streçlenme işlemi tamamlanmış iplik bobinleri konveyörler ile paletleme istasyonuna yönlendirilmektedir.

İplik bobini paletleme işlemi robotik otomasyon ile gerçekleştirilmektedir. Bobinler 1.200 x 1.200’lük palete dizilmektedir.  Optimak STU tarafından özel olarak tasarlanmış olan robot ataçmanı sayesinde, bir kat ürün ( 16 adet bobin ) tek seferde alınarak paletin üzerine konulmaktadır. Bu döngü 15 kat tamamlanana kadar devam etmektedir. İstenilen kata ulaşıldığında paletler, konveyörler ile hattan dışarı çıkarılmaktadır.

Bobin Streçleme ve Robotik Paletleme Projesi İle;

Firmaların süreçlerini hızlandırılarak, insan gücü azaltılmıştır,

Elemana bağlı olmayan üretim sağlanarak üretim standardı yakalanmıştır,

Strece sarılması zor olan ürünler otomatik bir şekilde streç ile sarılarak sevkiyat aşamasında ürünün korunması sağlanmıştır,

Paketleme maliyetleri düşürülmüştür,

Firmaların yerleşimine uygun tasarım ile minimum işletme alanı kullanılmıştır,

Sezonsal dalgalanmaya bağlı olmayan standart üretim ile satış gücü arttırılmıştır,

Yüksek verimlilik sağlanmıştır,

Tam entegre sistemi ile değişen ve gelişen şartlara hızlı adaptasyon imkanı sunulmuştur.

Konveyör Nedir, Bant Yapısı ve Özellikleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Chat with us on WhatsApp